Pliki do druku – o co naprawę w tym chodzi
Wiele osób zastanawia się o co w tym naprawę chodzi. Jak odpowiednio przygotować pliki do druku aby drukarnia nie miała problemów z ich wykorzystaniem w procesie druku.
Jaki typ pliku
Jedną z ważniejszych kwestii jest format w jakim dostarczamy nasze pliki. Nasze wieloletnie doświadczenie podpowiada nam, formatem zapisu plików najbardziej lubianym przez punkty drukarskie jest PDF. Oczywiście ważne aby plik PDF także był przygotowany odpowiednio oraz w odpowiedniej wersji. Najlepiej eksportować do najnowszych wersji tego formatu plików. Warto też pamiętać że PDF to dokument warstwowy dlatego też lepiej stosuj metodę ograniczenia ilości warstw i tzw. „wodotrysków” do minimum. W postaci krzywych najlepiej zostawić jedynie drobne elementy typu czcionki, piktogramy itp. Całą resztę treści najlepiej jest spłaszczyć do jednej mapy bitowej (grafika rastrowa – grafika dwuwymiarowa gdzie każdemu pikselowi odpowiada ściśle określony kolor).
Mapa bitowa najlepiej gdy będzie znajdować się na najniższej warstwie naszego dokumentu. Jeśli chodzi o jej rozdzielczość to zazwyczaj stosuje się 300dpi (dots – per – inch)
Przestrzeń CMYK
Ważną sprawą jest przestrzeń barw w jakiej przygotowujemy nasz projekt. Zazwyczaj odpowiednią jest to CMYK. Jest to skrót od pierwszych liter czterech podstawowych kolorów wykorzystywanych w druku. C – cyan (niebieski lub błękitny), M – magenta (amarant, purpura), Y – yellow (jasny żółty) i K – czarny (zwany też konturem). Kolor powstaje poprzez mieszanie i nakładanie się tych barw. W dużym powiększeniu widać to dokładnie.
Spady w plikach
Ostatnią ale nie miej ważną kwestią jest zachowanie w pliku tzw. spadów. Spady są to inaczej zachowane bezpieczne marginesy, takie aby w procesie ostatecznego docinania papieru żadna istotna treść nie została odcięta lub tez nie znajdowała się bezpośrednio przy krawędzi użytku – wygląda to po prostu bardzo nieestetycznie. Warto też pamiętać o tolerancji 1 do 2 mm która występuje w procesie cięcia. Oczywiście grafika również powinna zostać wypuszczona na tzw. spad. Zazwyczaj są to wielkości rzędu 2mm – 3mm. Ewentualnie nasza drukarnia Białystok oferuję odpłatną poprawę plików.
Podsumowanie
Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli nam wszystkim uniknąć nieporozumień oraz niejednokrotnie przykrych sytuacji związanych ze źle przygotowanym plikiem do druku. Warto pamiętać o tych podstawowych zasadach przygotowując pliki do druku.