Przed zakupem analizujemy
Zakup nowego komputera nie jest rzeczą prostą i warto przygotować się, dobrze przemyśleć, przeanalizować jakie dostępne opcje mamy do wyboru przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ważne by zakupiony komputer spełniał nasze oczekiwania i dawał radość z jego użytkowania. W natłoku ofert marketowych nie łatwo dokonać właściwego wyboru. Warto też określić jaki budżet czyli mówiąc inaczej jaką kwotę możemy przeznaczyć na wymarzony komputer. Należy także określić do jakich celów będzie on wykorzystywany. Czy będzie to nauka? A może rozrywka? Lub po prostu narzędzie multimedialne służące do słuchania muzyki, oglądania filmów lub zdjęć. Komputery Białystok – zapraszam zatem do zapoznania się treścią artykułu.
Procesor naszego komputera
Sercem naszego sprzętu komputerowego jest jego procesor, czyli urządzenie cyfrowe wykonujące obliczenia matematyczne lub też inaczej operacje matematyczne w formie listy rozkazów. To nic innego jak układ scalony na który składają się liczne warstwy półprzewodników i setki tysięcy tranzystorów. Każdy procesor posiada określoną szybkość taktowania zwaną także częstotliwością taktowania. Oczywiście im wyższa tym lepiej. Elementy tworzące procesor budowane są z roku na rok w coraz to mniejszej strukturze. Producenci prześcigają się stosowaniu coraz to mniejszej struktury. Obecnie są to wielkości kilkunastu nano metrów [nm]. Dobrze gdy nasz procesor dysponować będzie większą ilością rdzeni. Np. 6 rzeczywistych rdzeni zapewni naszemu komputerowi całkiem przyzwoitą wydajność. Nie zapominajmy o dobrym i wydajnym chłodzeniu naszego procesora. Możemy zastosować chłodzenie tradycyjne bądź wodne.
Zasilacz komputerowy
Bardzo ważną kwestią jest dobranie wydajnego i stabilnego zasilacza dysponującego odpowiednią mocą. Zdecydowanie należy unikać najtańszych „chińczyków” które mogą narobić wiele szkód w naszym komputerze jak i domowej czy biurowej instalacji elektrycznej. Warto postawić na sprawdzone konstrukcje i sprawdzonych producentów. Dobrze gdy nasz nowoczesny zasilacz posiada wtyki 6+2 stykowe, pozwala to zasilać karty PCI Express z takimi gniazdami. Jeśli chodzi o moc znamionową zasilacza przeważnie do większości zastosowań domowych w zupełności wystarcza moc 350W. Komputery do bardziej profesjonalnych zastosowań lub bardzo wymagających gier warto wyposażyć w mocniejszy zasilacz rzędu 450W do 650W.
Płyta główna komputera
Kolejnym elementem zestawu komputerowego jest płyta główna na której osadzimy procesor. Płyta główna to też rodzaj urządzenia elektronicznego na którym znajduję się szereg mniejszych podzespołów. Jednym z bardziej istotnych jest CHIPSET. W dużej mierze odpowiada on za wydajność całego komputera i moc obliczeniową. Warto by płyta główna wyposażona była w najnowsze złącza jak chociażby USB 3.0/3.1 czy gniazda SATA III i SATA Express. Nie bez znaczenia jest także sama jakość zastosowanych podzespołów elektronicznych takich jak kondensatory, cewki, rezystory, tranzystory. Płyta główna może zawierać zintegrowaną kartę graficzną oraz kartę dźwiękową. Najlepsze płyty główne mają możliwość zamontowania dwóch kart graficznych równolegle. Wiele osób – szczególnie młodszych, ceni sobie także możliwość podkręcania komputera i również warto przed zakupem płyty głównej sprawdzić czy daje ona taką możliwość.