Tani zasilacz komputerowy MODECOM FEEL 350W – szybka recenzja
Jako, że ten tani zasilacz komputerowy – MODECOM FEEL 350W, to stały bywalec wszelakiego rodzaju “czarnych list”, postanowiliśmy sprawdzić jak zachowuje się w praktyce. Test wykonał serwis komputerowy Białystok – AlfaDruk24.
Nad jego wyglądem zew. nie ma sensu się rozpisywać, gdyż jest to standardowa konstrukcja – miękka blaszka z cieniutkimi przewodami (20AWG). Do tego, jak na 350W, biednie okablowana – ale o tym za chwilę…
Wygląd zewnętrzny zasilacza MODECOM FEEL 350W
Po rozkręceniu mamy taki o to widok:
“Klasyczny” pół mostek z pasywnym PFC i grupową regulacją napięć. Filtracja na stronie pierwotnej zaczyna się przy samym wtyku 230V – mamy tam jeden kondensator foliowy, jeden ceramiczny i cewkę. Reszta filtracji znajduje się już na głównym laminacie (2x k.ceramiczny, 1x foliowy i cewka). Jest bezpiecznik, ale brakuje warystora (wstawiony jest termistor).
Zamiast mostka są dwuamperowe diody – norma w tego typu zasilaczach. Główny elektrolit pochodzi od firmy Koshin – wg oznaczeń – 105C i 220uF.
Na stronie wtórnej przetwornicy – grupowa regulacja i kondensatory od firmy BH – również chiński producent o wątpliwej jakości. Przynajmniej zachowano pełne filtry Pi dla trzech głównych linii.
Od spodu – nie ma większych uwag (patrząc na cenę), ale końcówki mogliby poprzycinać – całe szczęście pod płytką jest plastikowa izolacja.
Tabliczka znamionowa prezentuje się tak…
…natomiast rzeczywista, maksymalna, obciążalność prostowników to:
- 3.3V – 20A
- 5V – 20A
- 12V (brak OCP) – 16A (dwie diody po 8A każda)
- OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym
- UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych
- OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu
- OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacz
Jak widać, tabliczka tworzona z fantazją – tak, żeby zasilacz wyglądał na nowocześniejszy, niż jest w rzeczywistości (współczesne komputery korzystają głownie z +12V).
Zabezpieczenia zasilacza
Jeśli chodzi o stronę praktyczną, to zasilacz ma sprawne zabezpieczenie przeciwzwarciowe i, o dziwo, przeciwprzeciążeniowe – po podłączeniu GTX 480 wyłączał się. Z racji tego, iż zastosowany tu układ nie obsługuje OCP*, obstawiamy, że takową rolę pełni tu OPP*(oprócz tego mamy jeszcze OVP* i UVP*).
Jeśli chodzi o napięcia, to ich regulacja trzyma poziom 3% przy obciążeniu do ok.220-230W, bo tyle realnie można z niego wyciągnąć współczesnym zestawem komputerowym.
I tu powrót do sprawy okablowania – jego ilość jest tak dobrana, żeby zasilacz komputerowy pracował maksymalnie do takiego poziomu obciążenia… jedyną zagadką pozostaje to, ile czasu wytrzyma marny elektrolit w nim zastosowany. Zapraszamy do nas – serwis laptopów Białystok – tego typu zasilaczy nie stosujemy i nie zalecamy naszym klientom.